Od rana w Bydgoszczy przebywała wicemarszałkini Senatu RP Magdalena Biejat, kandydująca z ramienia Nowej Lewicy na urząd Prezydenta RP w majowych wyborach.
Rozpoczęto już od 10,45 od spotkań kandydatki z mieszkańcami na bydgoskich Bartodziejach, gdzie osoby towarzyszące wizycie zbierały jednocześnie podpisy pod listami poparcia. Przypomnijmy, że do zarejestrowania kandydata do wyborów prezydenckich potrzeba minimum 100 tysięcy podpisów obywateli. Rozmowy M. Biejat z bydgoszczanami na osiedlowym targowisku cieszyły się zainteresowaniem i wsparciem dla przedstawionych projektów.
Przy Balatonie od strony ul. Polanki zorganizowano o 11,30 konferencję prasową dla regionalnych mediów. Magdalenie Biejat towarzyszyli bydgoscy działacze Lewicy, m.in. sekretarz wojewódzki NL Zbigniew Welenc, współprzewodniczący Nowej Lewicy Mirosław Kozłowicz – zastępca prezydenta miasta, wiceszefowa RK Nowej Lewicy i również zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Anna Mackiewicz, wiceprzewodnicząca RW Beata Krajewska i wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Bydgoszczy Izabela Nowicka oraz sekretarz miejski NL Grzegorz Głowacki. Obecni byli także członkowie Koła Federacji Młodych Socjaldemokratów z przewodniczącym Julianem Błotnym-Brzuską.
Magdalena Biejat odpowiadała na liczne pytania dziennikarzy, w tym m.in. o sprawach, które będzie preferowała w swoim programie wyborczym. Mówiła o docenieniu pracy organizacji pozarządowych, budujących społeczeństwo obywatelskie, dotkniętych teraz niekorzystnymi decyzjami nowej administracji amerykańskiej i ograniczeniem grantów na ich działalność. Dotyczy to głównie organizacji pozarządowych zajmujących się niesieniem pomocy humanitarnej i ochroną praw człowieka. Wskutek decyzji D.Trumpa o zatrzymaniu wszelkiego dofinansowania z USA mogły one stracić ok. 30 proc. swych budżetów, co spowoduje zwolnienia pracowników i ograniczenie działalności. M. Biejat zwróciła się w tej sprawie do Ministerstwa ds. Społeczeństwa Obywatelskiego z petycją o pilne działania, w tym oszacowanie skali i miejsc odciętych od pomocy organizacji oraz znalezienie rozwiązania opartego na wsparciu grantowym ze strony Unii Europejskiej.
Kandydatka przedstawiła pierwsze korzystne rezultaty finansowania przez rząd programu In vitro. Zwróciła uwagę na ciągłe podkreślanie zainteresowania lewicy prawami kobiet, ich decyzjami o macierzyństwie, o egzekwowaniu opieki państwa nad ciężarnymi i rozwijaniu opieki okołoporodowej oraz rozszerzaniu dostępności do badań. Wszystkiemu musi przyświecać cel nadrzędny – zachowanie godności kobiet.
Mówiła o polityce mieszkaniowej lewicy, która powinna wyeliminować trudne wybory młodych – czy mieszkać z rodzicami, brać kredyt na 30 lat czy decydować się na drogi wynajem mieszkania, co zdecyduje dalej negatywnie o tworzeniu nowych rodzin i poprawę wskaźników dzietności w Polsce.
M. Biejat odniosła się także do skuteczności rozliczeń błędów i łamania prawa przez rządy PiS, do zachowania b. ministra sprawiedliwości Z. Ziobry, decyzji komisji śledczej, a także rozdawnictwa pieniedzy na tzw. dotacje „Willa+” i odzyskiwanie pieniedzy do budżetu państwa.
O 12,30 senatorka M. Biejat udała się na spotkanie z działaczami Związku Nauczycielstwa Polskiego, Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz związkami OPZZ w Sali Rzemiosła na ul. Piotrowskiego. Zaproszenie było dostępne także dla mieszkańców miasta w licznych profilach mediów społecznościowych.
W godzinach popołudniowych M. Biejat spotkała się z członkami Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy, która dziś odbywała swe statutowe posiedzenie oraz z uczestnikami spotkania noworocznego lewicy z województwa.
Jutro zaś, 2 lutego 2025 r. o godz. 14,oo w Warszawie odbędzie się prezydencka konwencja wyborcza Magdaleny Biejat. Zachęcamy do oglądania transmisji w mediach społecznościowych oraz na kanale You Tube Nowej Lewicy.
Fot. Monika Pociot
Więcej zdjęć z albumu Moniki Pociot TUTAJ
Opr. nim, 1 lutego 2025 r.